Przejdź do treści

Trasa do narciarstwa biegowego Obidowa – Turbacz

  • przez

20161218_śladami olimpijczyków-obidowaW niedziele 18 grudnia uczestniczyliśmy w otwarciu sezonu dla narciarzy biegaczy w Obidowej.

Ta miejscowość z racji swojego położenia – w głęboko wciętych dolinach rzek Lepietnicy i Obidowca w paśmie zachodnich Gorców – posiada specyficzny mikroklimat. Śnieg jak tutaj spadnie to leży do maja. Nie straszne są tu wiatry halne niosące spustoszenie w pokrywie śniegowej na całym Podhalu.

Grupa inicjatorów zdecydowała się wykorzystać te wyjątkowe walory i owoce ich pracy możemy zobaczyć na biegówkach.

Poprowadzono szlak narciarski nieznakowanymi dla turystów pieszych duktami leśnymi i łagodnym nachyleniu tak, że nawet początkujący narciarze dają sobie radę.

Szlak na Turbacz liczy ok. 11 km i 570 m deniwelacji. Pierwsze 2,5 km biegnie doliną Urokliwej Lepietnicy. Poruszając się tym szlakiem od razu wróciły wspomnienia z narciarskiej wycieczki w Gorgany (Karpaty Ukraińskie) jak przemierzaliśmy dziką dolinę Dolinę Mołody.

Z doliny wchodzimy przez Gorzec, Średni Wierch i Kałużną na Solnisko a stamtąd ostatnie 3 km pięknymi grzbietowymi polanami przez Rozdziele i Halę Turbacz do Schroniska PTTK na Turbaczu.

Już planujemy kolejny wypad tym razem z noclegiem w schronisku.

Pozdrawiamy i gratulujemy pomysłu i realizacji.

 

Obidowa-Dolina Lepietnicyobidowa-śladami olimpijczykówobidowa-Dolina Lepietnicy 20161218_112127dolina_lepietnicy_obidowatrasa narciarska obidowa-turbaczschronisko na Turbaczutrasa biegowa na Turbacz