W Zakopanem i okolicy posiadamy kilka miejsc gdzie można pobiegać na nartach.
Tras biegowych możecie szukać w okolicy Wielkiej Krokwi. Przy dobrych warunkach pogodowych ratraki przygotowują ok. 10 km tras. Przy słabych opadach śniegu trzeba poczekać na przygotowanie sztucznego śniegu a najlepszym sprzętem dysponuje z pewnością COS Zakopane.
Trasa biegowa COS Zakopane
Wejście przy ulicy Bronisława Czecha – jak na stadion biegowy i lodowisko. Narty zapinamy obok toru łyżwiarskiego blisko którego przebiega trasa i kierujemy się w stronę lasu a następnie trasą która latem służy jako rolkostrada w stronę średniej skoczni. Można wybrać sobie pętlę dłuższą – sportową którą z pewnością polubią zaawansowani – z długim zjazdem i podbiegiem lub poślizgać się po łatwej w okolicy toru lodowego. Od Sezonu 2019/2020 trasa zmodernizowana, w wielu miejscach przebudowana, poszerzona w całości sztucznie naśnieżona i codziennie ratrakowana. Zanim założymy narty należy się zarejestrować i uiścić opłatę. Cennik i komunikaty dostępne są na stronie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.
Trasy biegowe Zachodnie – Biały Potok
położone w większości na polanach obok Wielkiej Krokwi – na zachód od tej skoczni są w przeciwieństwie do tras COS przygotowywane przede wszystkim na naturalnym śniegu. Bez wątpienia wydają się bardziej widokowe. Pierwszy kilometr łatwy – dla początkujących narciarzy a im dalej w kierunku doliny Strążyskiej coraz więcej zjazdów i podbiegów ale niezbyt trudnych technicznie. Przy śnieżnych zimach trasach prowadzi aż do Romy – u wylotu Doliny Strążyskiej w pętli ponad 5 km. Wejście na trasy obok ogrodzenia Wielkiej Krokwi w stronę wyciągu orczykowego U Sitarzy lub od ulicy Droga do Białego. W okolicy też znajdziecie wypożyczalnie nart biegowych. W sezonie 2019/2020 z różnych przyczyn słabo utrzymywane. Kolejną ulicą blisko której przebiega trasa biegowa Biały Potok jest z pewnością Droga do Daniela. Samochód można zostawić blisko Karczmy Młyniska. Schemat trasy Biały Potok Regulamin korzystania z trasy biegowej Biały Potok.
Rówień Krupowa – trasy biegowe w centrum miasta.
Doskonała alternatywa dla mieszkańców „dolnej” części Zakopanego. Oświetlona i sztucznie śnieżona zachęca do wieczornych ślizgów np. po pracy lub „po nartach zjazdowych”. Przygotowywana jest z reguły na Górnej Równi Krupowej. Wejście od strony ul. Kościuszki na lewo od wielkiego napisu Zakopane. Trasa nie zawsze dostępna na 100%.. Samochód zostawiamy przy ul. Sienkiewicza lub Kościuszki. Mapa trasy biegowej Rówień Krupowa. Regulamin korzystania z trasy biegowej.
Kościelisko – Trasy biegowe powstałe z inicjatywy mieszkańców tej miejscowości.
Położone między Nędzówką a Gronikiem 5 km pętla z pewnością zachęca średnio zaawansowanych narciarzy i godne uwagi 2 km dla początkujących. Gospodarze są w stanie wykręcić pętle 10 km. Początek trasy dobrze oznakowany banerami na Kościelisku Chotarzu. Parking i wypożyczalnia nart dostępne na miejscu. Czy są to jedne z najbardziej lubianych tras pod Tatrami? Prawdopodobnie tak dlatego zachęcamy ponieważ są tego warte. Mapa znajdziecie tutaj
Kiry – Ośrodek biathlonowy.
Na stadionie równym i płaskim jak stół stawiać pierwsze kroki mogą początkujący biegacze ale też obok strzelnicy znajdziemy kilka fajnych podbiegów i zjazdów które z pewnością przypadną do gustu bardziej wymagającym.
Na wszystkich trasach oprócz Ośrodka biathlonowego w Kirach można biegać klasykiem i „łyżwą”. W Kirach gdzie trenują biathloniści nie przygotowuje się toru do techniki klasycznej. Obecnie Ośrodek Biathlonowy w Kirach przechodzi gruntowną modernizację. Zyskał oświetlenie, nową strzelnicę, most nad drogą dzięki któremu uzyskano połączenie z trasami na Chotarzu. Tutaj można obejrzeć zdjęcia z zawodów rozgrywanych w Kirach. Mapa przebiegu tras w Kirach